سیستم گرمایشی خودرو

matin
۲۹ آذر, ۱۴۰۲
8 دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

سیستم گرمایشی خودرو در جهت مطلوب بودن هوای داخل کابین در فصول سرد سال روی خودرو ها تعبیه شده است. سیستم گرمایشی یا همان بخاری خودرو با متعادل کردن دمای هوا در داخل اتاق خودرو رضایت بیشتر سرنشینان خودرو را برای خودرو سازان فراهم میکند. در حقیقت بخاری خودرو یکی از بخش های سیستم تهویه خودرو محسوب میشود.

اجزاء تشکیل دهنده سیستم گرمایشی

بخاری خودرو از قسمت های مختلفی تشکیل شده که در اینجا به بعضی از آنها اشاره میکنیم:
رادیاتور بخاری
لوله های اتصال رادیاتور
دریچه های تهویه درون کابین
پنل روی داشبورد
فن بخاری

کارایی بخاری خودرو

سیستم گرمایشی همانطور که از اسم آن پیداست باعث گرم شدن محیط داخل خودرو میشود. پس یکی از کارایی های آن بالا بردن دمای داخلی خودرو در فصول سرد سال است. یکی دیگر از کارایی های بخاری خودرو گرم کردن شیشه جلو برای جلوگیری از بخار کردن آن میباشد. که برای این منظور دریچه هایی در داخل کابین پشت شیشه جلو روی داشبورد نصب شده است.

نحوه عملکرد سیستم گرمایشی

در فصول سرد سال ما برای کارکرد بهتر رادیاتور آب خودرو, درون آن مخلوطی از ضد یخ و آب میریزیم. بعد مراحلی, که در مقاله سیستم خنک کننده موتور خواندیم, مخلوط آب و ضد یخ در دمای زیادی گرم میشوند. این مخلوط گرم از طریق لوله های اتصال, به رادیاتور بخاری منتقل میشود و در لوله ها و پره های آن جریان پیدا میکند. با جریان در پره ها با محیط به دمای متعادل رسیده و دمای محیط را بالا میبرد. فن بخاری روشن شده و با فشار هوای گرم شده توسط رادیاتور بخاری را از طریق دریچه های تهویه درون کابین به داخل خودرو منتقل میکند.

پنل بخاری و نحوه تنظیم دما

پنل بخاری خودرو بسته به نوع خودرو به دو دسته اتوماتیک و دستی تقسیم میشوند.
کنسول بخاری اتوماتیک معمولا با فشار دادن یک دکمه یا لمس صفحه روی پنل, دما را کم یا زیاد میکنند.
پنل گرمایشی دستی نیز به صورنت پیچی, با چرخاندن اهرمی که روی پنل قرار دارد, دما را تنظیم میکند.
چگونگی کارکرد پنل را در اینجا مورد بررسی قرار میدهیم:
وقتی فن بخاری روشن میشود و هوا را به سمت رادیاتور بخاری پرتاب میکند که گرما را به سمت دریچه های تهویه برساند, مابین رادیاتور و دریچه تهویه یک درب قرار دارد که متناسب با درجه ای که روی پنل تنظیم کرده ایم دریچه بازتر و بسته تر میشود. وقتی درجه پنل را بالا ببریم دریچه بازتر شده تا هوای گرم بیشتری به کابین انتقال پیدا کرده و دمای محیط بیشتر میشود و وقتی درجه را پایین ببرین عکس این قضیه اتفاق می افتد.

ما در صفحه اینستگرامی خود مطالب آموزنده بیشتری قرار دادیم. با ما همراه باشید.

8 دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.